.پرسش : سلام ببخشید میخواستم بدونم دلیل زگیل زدن آلت جنسی در مردها راه ازبین بردن آن رو هم بفرمایید،به تازگی این اتفاق برای شوهرم افتاده که از این موضوع هردوی ما رنج می بریم لطفا مارا راهنمایی کنید. باتشکر از لطف شما

.پاسخ: زگیل ناحیه‌ی تناسلی‌ یکی‌ از شایعترین بیماریهای مقاربتی است. نوع ویروسی که این بیماری را ایجاد می‌کند به اختصار اچ‌ پی‌ وای خوانده میشود.

 .نوع ویروسی که این زگیلها را ایجاد میکنه با نوعی که زگیلهای معمولی را ایجاد میکنه متفاوت است.

معمولاً فرد بلافاصله متوجه نمیشه که این ویروس وارد بدنش شده اما بعدا که زگیلها آشکار میشوند دیگه مشخص میشه که این ویروس وارد بدنش شده. زگیل ناحیهٔ تناسلی هم مردها و هم زنها را درگیر میکند در هر سنی که باشند. راهی برای پاک کردن ویروس از سیستم بدن نیست اما زگیلها را میشه سوزاند، فریز کرد، از طریق جراحی موضعی برداشت و یا توسط داروهای موضعی کوچک کرد یا از بین برد. برای سوزاندن یا فریز کردن زگیل باید به پزشک پوست مراجعه کنید اما کرمهای موضعی را از داروخانه هم میشه تهیه کرد. اینکه همسر شخصی ناقل این ویروس باشه احتمال خیلی بالایی هست که شریک جنسی آاش هم مبتلا بشه.آمار جدید این است که ویروس اچپیوی میتونه حتا با یک بار رابطهٔ بدون محافظت (کاندوم) هم منتقل بشه (۶۰% احتمالش هست). بعضی اوقات زگیلها خارج از محدودهای هستند که کاندوم میپوشاند و در این صورت توصیه میشه که حتما زگیلها را از روی پوست بردارید اما بهرحال ویروس آان از طریق ترشحات جنسی به فرد مقابل انتقال پیدا میکنه. این را هم اشاره کنم که حدود ۲۰% از افرادی که زگیل ناحیهٔ تناسلی دارند معمولاً بیماریهای مقاربتی دیگر هم دارند بنابرین چکاپ پزشکی بد نیست که انجام بشه. در خانمها انواع خاصی از ویروس اچپیوی خطر سرطان گردن رحم را بالا میبرد (مثل اچپیوی نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، و ۴۵) بنابرین بهتر است در چکاپ سالانه با پزشک زنان و زایمان این موضوع را با ایشان در میان بگذارید و از ایشان بخواهید که بررسی دقیق تری بکنند که چنانچه علائمی بود بتوانید جلوی مشکلات احتمالی بعدی را بگیرید. امیدوارم این اطلاعات کمک کنند.
Share